نورپردازی سالن ورزشی

نورپردازی سالن ورزشی (مجموعه های ورزشی)

نورپردازی سالن ورزشی
نکات عمومی
یکی از مهمترین نورپردازی ها، نورپردازی سالن ورزشی می باشد که از اهمیت بسیاری برخوردار است. نورپردازی سالن ورزشی نیازمند در نظر داشتن پارامترهای متعددی است. در نورپردازی سالن ورزشی کارایی و آرامش بصری اهمیت زیادی دارد. از آنجا که در سالن ورزشی فیلم برداری تلویزیونی نیز ممکن است صورت بگیرد، شدت روشنایی در صفحات عمودی نیز اهمیت پیدا می کند. از این رو طراحی نورپردازی سالن ورزشی خود مبحث مستقلی است که پرداختن دقیق به آنها تا حدی خارج از حوصله این مقاله است. با این وجود به منظور آشنایی خوانندگان با طراحی روشنایی و نورپردازی سالن ورزشی، برخی از مواردی که باید در این مجموعه ها در نظر گرفته شود در این مقاله ارائه شده است.
زمینهای ورزشی، معمولاً دارای سه ناحیه هستند:
۱٫ ناحیه اصلی: قسمتی از زمین که بخش اصلی بازی در آن صورت می گیرد. به عنوان مثال محدوده بین خطوط زمین در ورزش فوتبال جزو ناحیه اصلی محسوب می شود. در برخی ورزشها نظیر والیبال، علاوه بر ناحیه اصلی از زمین اطراف ناحیه اصلی نیز ممکن است استفاده شود.
۲٫ کل ناحیه: شامل ناحیه اصلی زمین بازی و محوطه اطراف می شود.
۳٫ ناحیه مرجع: ناحیه ای است که پارامترهای روشنایی در آن ارزیابی می شوند و برای ورزشهای مختلف، متفاوت است. برای اغلب زمینهای ورزشی، این ناحیه همان ناحیه اصلی است و در برخی زمینهای ورزشی، این ناحیه شامل مستطیلی است که در صفحه افقی زمین قرار دارد.
استخر
الزامات روشنایی استخر می تواند متناسب با نوع ورزشی که در آن انجام می شود، متفاوت باشد. به عنوان مثال در مسابقه واتر پلو، لازم است درخشندگی محدود شود تا مانع دید بازیکنان نشود در حالیکه در مسابقات شنا، لازم است خطوط کف استخر و مسیر شنا به طور مناسب روشن شوند.
زمین تنیس
از آنجا که در زمین تنیس توپ با سرعت زیادی در زمین جابجا می شود، سیستم روشنایی زمین تنیس باید حداقل میزان سایه و حداقل میزان خیرگی را ایجاد کند و کنتراست کافی بین توپ و محیط اطراف ایجاد نماید.
زمینهای والیبال، بسکتبال، فوتبال داخل سالن، کشتی، ورزشهای رزمی
معمولاً به دلایل اقتصادی بسیار از سالنهای ورزشی به صورت چند منظوره می سازند. به عنوان مثال از یک سالن ممکن است برای مسابقات والیبال، بسکتبال، هندبال و … استفاده شود. در چنین سالنهایی موارد زیر باید رعایت شود:
۱٫ روشنایی یکنواخت در کل سالن اهمیت زیادی دارد. وجود اختلافات بین شدت روشنایی نقاط مختلف باعث محدود شدن دید بازیکنان می شود.
۲٫ به منظور محدود کردن خیرگی ناشی از نور چراغ در سالنهای والیبال، نباید چراغها را به صورت مستقیم بالای سالن نصب نمود.
۳٫ در مورد کشتی های رزمی، از آنجا که کوچکترین حرکات حریف برای بازیکنان اهمیت دارد، باید شدت روشنایی در صفحات عمودی به همان اندازه شدت روشنایی در صفحات افقی باشد.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *