نورپردازی محوطه

نورپردازی محوطه سبز (بخش دوم)

طراحی نورپردازی محوطه سبز (بخش دوم)
• ویژگی برگ ها
برگ ها ممکن است نازک یا ضخیم و چرمی باشند. ممکن است سطح کدر یا درخشانی در یک یا هر دو طرف داشته باشند. این ملاحظات به انتخاب منبع نور و تکنیک نورپردازی محوطه جهت می دهد.
در نورپردازی محوطه با روشن کردن برگ ها از روبرو بر جزئیات آنها تاکید می کنیم. وقتی نور به برگ های براق تابانده شود، موجب درخشش آنها می شود و توجه به نورپردازی محوطه را افزایش می دهد. اگر در حالی که چشم ناظر سطح روی برگ را می بیند به سطح زیرین برگ ها نور تابانده شود هاله ای از نور، شکل کلی برگ را تاکید می کند.
در صورتی که گیاه، خزان کننده باشد تاثیری که نور بر برگ های دوره خزان آن دارد نسبت به اثر آن بر برگ هایی که در زمانی غیر از دوره خزان قرار دارند متفاوت است. برگ های دوره خزان معمولاً تغییر رنگ می دهند و به صورت نیمه شفاف در می آیند. به همین جهت واکنش آنها به نور زنده تر و پرشورتر از همان برگ ها در وضعیت معمول است. اگر نور از پشت به برگ های خشک بتابد، ساختار آنها برای ناظر، قابل تشخیص خواهد بود. در صورتی که به منظور روشن کردن برگ های خشک، ترکیبی از نورها از رو و زیر تابیده شود، فرم سه بعدی آنها به درستی معرفی می شود.
در برخی از گیاهان رنگ سطح روئین و زیرین برگ ها متفاوت است، این مسئله خود ممکن است به تصمیم طراح درباره انتخاب تکنیک نورپردازی محوطه جهت دهد. به طور مثال در گیاه ماگنولیا تابستانه رنگ سطح زیرین برگ ها روشن شده، باعث ارائه تصویری مرده از درخت می شود.
جهت نورپردازی گیاهان تغییرات رنگ برگ ها در طول سال نیز باید در نظر گرفته شود. رنگ برگ های برخی از گیاهان در دوره ای از سال به لحاظ بصری زیبا نیست. براساس این ویژگی تصمیم طراح در روشن کردن و یا نحوه نورپردازی گیاه مورد نظر ممکن است در طول سال تغییر کند.
الگوی شاخه
الگوی شاخه در گیاهان ممکن است متراکم، باز، مجنون یا عمودی باشد. در برخی گیاهان شاخه ها الگوی زیبایی دارند. پس از تشخیص طراح مبنی بر وجود ارزش زیبایی شناختی در الگوی شاخه گیاهان موجود، تکنیک مناسب نورپردازی محوطه انتخاب می شود.
• ویژگی گل ها
شناخت وضعیت گل دهی به دلیل بهره برداری از زیبایی که آنها به مناظر می افزایند، اهمیت دارد. پاسخ دادن به سوال های زیر کمک می کند طراح تصمیم بگیرد که آیا نمایش گل ها در گیاه مورد نظر اهمیت دارد یا خیر و اینکه در صورت مثبت بودن جواب، چگونه باید آنها را به نمایش گذاشت؟
گیاه چه زمانی گل می دهد؟
چه مدت گل ها بر روی شاخه وجود دارند؟
اندازه و شکل گل ها چگونه است؟
گل ها قابل دیدن و یا نامعلوم هستند؟
• نرخ رشد
طراحان باید به یاد داشته باشند که برخی از گیاهان کند رشد هستند و برخی دیگر رشد سریعی دارند و به عبارتی شکلشان در طول زمان زیادی به میزان زیادی تغییر می کند. دانستن سرعت رشد گیاه، اندازه و شکل زمان بلوغ و یا شکل نهایی پس از نگهداری و هرس، بر انتخاب تجهیزات نورپردازی و موقعیت آن موثر خواهد بود. جهت نورپردازی گیاهانی که رشد سریعی دارند لازم است از تجهیزاتی استفاده شود که قابل تنظیم باشند. به منظور نورپردازی گیاهان هرس پذیری که رشد سریعی دارند، در صورتی که از هرس به موقع آنها مطمئن باشیم نیازی به تجهیزات روشنایی انعطاف پذیر نخواهد بود.
در تکنیک نورپردازی به سمت بالا از آنجا که منبع نور در زمین قرار می گیرد گیاهان اطراف آن با گذشت زمان جلوی نور را مسدود می کنند. به خصوص در مورد گیاهان سریع الرشد این قضیه بارزتر است. با وجود اینکه نورپردازی از پایین به بالا ظاهر دراماتیک و جذابی ایجاد می کند، نورپردازی به سمت پایین در اینگونه شرایط به جهت نیاز به نگهداری کمتر، در بیشتر مواقع مطلوب تر است. در هنگام نورپردازی به سمت پایین باید توجه داشت که ظاهر تجهیزات در روز چگونه دیده می شوند. جزئیاتی باید طراحی شود تا سیم ها را پنهان کرد. همچنین خیرگی باید کنترل شود.
• وضعیت تنه و پوست
زمانی که درختی را روشن می کنیم در صورتی که تنه آن را روشن نکرده باشیم، ارتباط درخت را با زمین قطع کرده ایم در این حالت درخت معلق به نظر می رسد. به همین جهت معمولاً تنه درخت و یا قسمت اتصال با زمین در هر گیاه که قصد نورپردازی کردن آن را داریم بهتر است در نورپردازی محوطه روشن شود. گذشته از آن تنه برخی از درختان نیز ویژگی منحصر به فردی دارند. تنه ها ممکن است شیاردار، لکه دار، چند رنگ، خاردار، پوست انداز و… باشند. اگر بخواهیم بر بافت تنه، تاکید کنیم، منبع نور را در نزدیکی تنه درخت قرار می دهیم.
جهت نصب نور بر تنه درخت، اندازه قطر درخت اهمیت دارد. درختان با قطر کم برای این کار مناسب نیستند. قطر درخت باید به اندازه ای باشد که وزن تجهیزات را به راحتی تحمل کند.
• وضعیت خزان
برخی از گیاهان خزان زیبایی دارند. برخی دیگر حتی در دوره ی بی برگی نیز از ظاهر قابل توجهی برخوردارند، اما در مورد برخی دیگر این چنین نیست. آنچه اهمیت دارد، در نظر داشتن شکل گیاه در تمام طول سال و طراحی با توجه به این موضوع است.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *