نورپردازی محوطه

نورپردازی محوطه سبز

نورپردازی محوطه

محوطه های سبز و پارکها نیز جزو فضاهای شهری محسوب می شوند که می توانند نقش قابل توجهی در زندگی شبانه شهری ایفا کنند و از این رو نورپردازی و طراحی روشنایی مناسب این محیط ها دارای اهمیت زیادی است. از سوی دیگر درخت و گیاه در طول روز و زیر نور خورشید باعث افزایش زیبایی می شود و به دلیل تمایل ذاتی ما انسانها به عناصر طبیعی و زنده، وجود گیاهان در محیط اطراف ما باعث ایجاد حس طراوت و شادابی می شود. به همین دلیل نورپردازی محوطه ی سبز باید به گونه ای باشد که زیباییهای طبیعی این گیاهان و درختان را بیشتر بنمایاند و طراح روشنایی در این کار با چالشهای زیادی روبرو می باشد. یکی از مهمترین عناصر در طراحی نورپردازی محوطه سبز “درخت” می باشد.
اندازه و شکل تنه درختان و شاخ و برگ آنها بستگی به جنس و نوع درخت دارد و در طراحی روشنایی درختان مختلف باید به این موضوع توجه شود. در یک تقسیم بندی کلی می توان درختان را به پنج گروه تقسیم بندی کرد:
گرد، ستونی، گسترده، مخروطی و پهن برگ تخت (مانند نخل) در حالی که در زمستان تنها شاخه های برهنه بسیاری از درختان را می توان دید در تابستان با رویش برگها درختان حجم پیدا می کنند.
علاوه بر فرم و حجم، رنگ و نمود ظاهری درختان نیز با تغییر فصول تغییر می کند و به این نکته در طراحی روشنایی باید توجه کرد. علاوه بر اینها باید به رشد درختان و توسعه شاخ و برگ آنها و نیز محدود کردن خیرگی باید توجه داشت.
انواع شیوه های تابش نور به درختان
الف) تابش نور از روبرو و طرفین
برای درختان گرد و گسترده، تابش نور از روبرو و یا از طرفین، به بهتر دیده شدن حجم شاخ و برگ درختان و ایجاد تصویر سه بعدی کمک می کند. در این شیوه نورپردازی با درخت همانند یک المان حجمی برخورد می شود، لذا نصب دو یا سه چراغ توصیه می شود.
ب) تابش نور از پایین
در این شیوه نورپردازی هم بر روی تنه درخت تاکید می شود و هم بر روی شاخ و برگ درختان. در نتیجه این نوع نورپردازی در مورد درختان گسترده با ارتفاع بلند و نیز در مورد درختانی مانند نخل که تنه بلندی دارند می تواند مناسب باشد. در صورتی که منبع نور زیر درخت قرار گرفته باشد جنس تنه درخت به دلیل سایه های ایجاد شده بر روی آن بهتر نمایان می شود.
برای این ایده روشنایی چراغهایی با پخش نور باریک و متقارن بیشتر توصیه می شود. در مواردی که چراغ درست پای درخت قرار می گیرد می توان از چراغهای دفنی استفاده کرد اما در مواردی که چراغ از فاصله دورتری نور به درخت می تاباند، بهتر است از چراغهای با نور موضعی استفاده کرد.
ج) تاکید بر شاخ و برگ درختان پهن برگ
از بین انواع درختان، برای نورپردازی درختانی مشابه درختان نخل که دارای تنه بلند و شاخ و برگ پهن هستند معمولاً از چند چراغ در جهات مختلف استفاده می شود تا هم بتوان تنه درخت را به خوبی روشن کرد و بر ارتفاع بلند آن تاکید کرد و هم بتوان با تابش نور موضعی و ایجاد کنتراست داشت و قسمت شاخ و برگ درختان را به خوبی نشان داد.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *