نورپردازی محوطه

نورپردازی محوطه و تاثیر نور بر گیاهان

عکس العمل گیاهان به نور

گیاهان به طور کلی دو نوع واکنش مکانیزمی نسبت به نور دارند:

– فوتوسنتز: که به انرژی بالایی نیاز دارد.

– فوتومورفوجنسیز: که به انرژی کمتری نیاز دارد.

فوتوسنتز

نوری که در طیف بینایی افراد قرار دارد توسط رنگ دانه های کروتین و کلروفیل در برگ به دام انداخته می شود، که بدین شکل می توانند از دی اکسید کربن و آب به عنوان مواد غذایی خود استفاده کنند و تبدیل به انرژی شیمیایی مورد نیاز برای رشد گیاهان شوند. فتوسنتز در دو نوع رنگ نور می تواند فعالیت داشته باشد: رنگ نور قرمز به همراه نور سبز-آبی. این طول موج ها به طور کل به عنوان طول موجهایی که موجب فعال شدن فوتوسنتز هستند شناخته شده اند.

فوتومورفوجنسیز

به فاصله نور تا گیاه بستگی دارد. مانند کلید روشن و خاموش در گیاه عمل می کند، اگر نور قرمز نزدیک باشد گیاه را بیدار می کند تا فعالیت و متابولیسم داشته باشد و اگر نور قرمز دور باشد گیاه را خواب و خاموش نگه می دارد.

انواع لامپ های کابردی در نورپردازی گیاهان

همانطور که می دانیم، زمانی طیف رنگی نور مصنوعی ارزش بیشتری پیدا می کند که گیاهان گلخانه ای مد نظر باشند. لامپ های مورد استفاده در گلخانه ها شامل لامپ های پرفشار سدیم و جیوه که بیشتر در طیف نور رنگی قرمز مورد استفاده قرار می گیرد، فلورسنت که در طیف نور رنگی سفید مورد استفاده است و ال ای دی ها که جدیدترین نوع لامپ مورد استفاده هستند که به علت تنوعی که در رنگ نور تولیدی از خود دارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *