نورپردازی

نورپردازی محوطه و پارکها

نورپردازی محوطه

نورپردازی فضاهای مختلف محوطه، به صورت مجرد، نیاز به شناخت روش ها و فنون مختلف نورپردازی محوطه و استفاده صحیح از ویژگی های نور و ارتباط با محیط پیرامونش را دارد. نورپردازی محوطه سبز شهری می بایست در راستای اهداف زیر باشد.

الف) کمک به خوانایی نقاط عطف، نشانه ها، مسیرهای عبوری و مناطق پرتراکم

ب) تسهیلاتی برای حرکت پیاده ها و وسایل نقلیه، ترویج ایمنی بیشتر در محیط

ج) کمک به تاکید نقاط عطف محوطه سبز و تشویق استفاده کنندگان در شب

نور پردازی محوطه بیرونی با نورپردازی محیط داخلی یکسان و معیار جهانی نورپردازی بیرونی، خورشید می باشد. تاریک بودن آسمان در شب به نورپردازی محوطه در شب معنا و مفهوم می دهد. در نورپردازی تاثیر منبع نوری و نزدیکی و دوری نور به موضوعات مختلف در فضای بیرون مد نظر قرار بگیرد. نور و نورپردازی بر احساسات انسان تاثیر می گذارد و تماشای صحنه های نورپردازی شده برای انسان شادی آور است. نورپردازی بیرونی از فاصله های زیاد دیده می شود و چنانکه مناسب به نظر نیاید موجب آشفتگی و به هم ریختگی ذهن انسان در تاریکی می گردد. طراحی مناسب با محیط اطراف می تواند برای زیبایی تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. در آرایش شهری نورپردازی محوطه و خیابانها و نورپردازی پارکها و فضای سبز فضاهای اطراف در روشنایی و زیبایی چهره شهر نقش موثری دارد. این شامل نورپردازی خیابانها، بازار، پارک، جاده ها، پیاده روها، ساختمان ها و فضای سبز می باشد.

اهداف نورپردازی محوطه و مسیرهای پیاده و سواره اطراف آن هدف از تامین نورپردازی محوطه عمومی در شب، ایجاد محیطی مناسب برای تردد وسایل نقلیه و اشخاص پیاده می باشد به شکلی که دید سریع، دقیق و راحت آنها امکان پذیر شود. در مورد وسایل نقلیه، روشنایی کافی معبر و نورپردازی محوطه به شکلی صحیح باعث می شود تا راننده سریعاً جزئیات کامل را مشاهده کند و با اطمینان و در مدت زمانی کافی بتواند از خود عکس العمل نشان دهد. در مورد اشخاص پیاده نیز معابر باید به اندازه ای روشن باشد که افراد قادر به دیدن جزئیات اطراف خود باشند و بتوانند به راحتی قدم بزنند و در عین حال متوجه وسایل نقلیه و اشیاء موجود در اطراف خود شوند. با تامین مناسب روشنایی و نورپردازی محوطه، منابع اقتصادی و اجتماعی زیادی نصیب عموم مردم می شود که عمده ترین آن به شرح زیر است:

الف) کاهش حوادث و سوانح عمومی اعم از به زمین خوردن و مجروح شدن افراد، تصادف کردن و یا جرایم در شب

ب) ایجاد امنیت و کاهش جرایم به علت نظارت بهتر نیروهای انتظامی

پ) تردد هرچه آسان تر افراد و وسایل نقلیه

ت) امکان گردش و تفریح افراد در شب بدین جهت، طراحی سیستم

نورپردازی محوطه می بایست به شکلی باشد که علاوه بر تامین روشنایی مورد نیاز افراد، شکل ظاهری محوطه در طول روز نیز باید زیبایی لازم را داشته باشد و در شب از شکل زیبایی برخوردار باشد تا بتواند تاثیر مناسبی بر نورپردازی محوطه در شب نیز داشته باشد.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *