نورپردازی مدرن

نورپردازی مدرن بخش اول

امروزه نورپردازی مدرن شامل مواردی از جمله تغییر در نوع لامپ ها، استفاده از سنسورهای تشخیص حضور و نور طبیعی و همچنین ترکیب سیستم نورپردازی مصنوعی و طبیعی می باشد تا بهترین بازدهی و عملکرد حاصل شود. در این تحقیق ابتدا به بررسی و مقایسه ال ای دی ها با لامپ های متداول موجود در بازار پرداخته و مناسب ترین انتخاب را برای سیستم نورپردازی معرفی می کند. سپس به نحوه مهار نور طبیعی با روش های مختلفی از جمله فیبر نوری و کانال های نوری پرداخته و در ادامه به بررسی انواع سنسورهای موجود در بازار می پردازد و مزایا و معایب هرکدام از آنها را تشریح می نماید.

نورپردازی مصنوعی

نورپردازی سهم قابل توجهی از انرژی مصرفی در جهان را شامل می شود و این عدد چیزی در حدود ۵ الی ۱۵ درصد انرژی کل مصرفی در کشورهای صنعتی است. هر چند که بازدهی یک سیستم نورپردازی به کنترل هایی همچون نور طبیعی، سنسورهای تشخیص حضور و شدت نور بستگی دارد، اما میزان بار یک سیستم نورپردازی به عنوان اصلی ترین عامل در مصرف انرژی محسوب می شود. از این رو ال ای دی ها به عنوان جانشینی برای لامپ های فلوئورسنت متداول به دلیل کمتر بودن توان مصرفی معرفی شدند. مطالعات نشان داده است که میزان انرژی مصرفی برای نورپردازی با به کارگیری تکنولوژی های مدرن تا ۵۰ درصد کاهش می یابد. در ساختمان های تجاری معمولاً بین ۲۰ تا ۴۵ درصد انرژی الکتریکی مصرفی صرف نورپردازی می شود و در برخی ساختمان ها تا ۴۰ درصد انرژی کل مصرفی نیز می رسد. معرفی لامپ های تی ۵ در سال ۱۹۹۵ باعث کاهش ۴۰ درصدی انرژی مصرفی نسبت به لامپهای تی ۱۲ بود و حالا با استفاده از ترکیب مواد بازتاب دهنده ی نور و استفاده از سنسورهای تشخیص حضور ساکنین و تشخیص نور طبیعی انرژی مصرفی دوباره به میزان ۴۰ درصد دیگر نیز کاهش داشته است که این بدان معناست که سیستم های نورپردازی مدرن تنها یک پنجم سیستم های متداول انرژی مصرف می کنند. با اجرای پروژه های نورپردازی پر بازده تا پایان سال ۲۰۲۰ دوباره با ۲۰ درصد کاهش انرژی نسبت به وضع فعلی و ۴ درصد کاهش تولیدات گازهای گلخانه ای مواجه خواهیم بود.

مزایای ال ای دی ها در مقایسه با لامپ های فلوئورسنت

براساس بررسی های انجام شده ال ای دی ها تقریباً بسیاری از جهات از لامپ های فلوئورسنت بهتر عمل می کنند. اولین مزیت آنها اثر گذاری نوری می باشد. اثر گذاری نوری لامپ های فلوئورسنت چیزی بین ۴۰ تا ۶۰ لومن بر وات است، اثر گذاری ال ای دی های سفید ۸۰ لومن بر وات است و پیش بینی شده است که تا سال ۲۰۱۵ به ۱۷۴ بر وات برسد. مزیت دوم ال ای دی ها مقرون به صرفه بودن آنها در دراز مدت است. یکی دیگر از مزیت های ال ای دی ها طول عمر اسمی آنها است، در حالی که طول عمر لامپ های فلوئورسنت ۱۵ هزار ساعت می باشد، طول عمر ال ای دی ها ۵۰ هزار ساعت است. بعلاوه پایداری و دوام لامپ های فلوئورسنت بسیار کم و شکننده هستند ولی ال ای دی ها بسیار مقاومند.

تاثیر ال ای دی ها بر سلامت روانی

یکی از مطالعات اخیر نشان داده است که ال ای دی ها بر عملکرد کارکنان در محیط کار تاثیر مثبت دارند و باعث عملکرد سریع تر آنها می شوند. به علاوه ال ای دی ها باعث افزایش هوشیاری و کاهش خستگی و افزایش بازده کاری می گردند. ال ای دی ها به کاهش سطح افسردگی در محیط کاری منجر می گردند و باعث عملکرد بهتر قوه ی ادراکی و بصری افراد می شوند.

نورپردازی طبیعی

استفاده از نور طبیعی برای نورپردازی علاوه بر کاهش چشمگیر در مصرف انرژی، در سلامتی انسان و ایجاد محیطی پویا نیز موثر است. البته اگر طراحی و نصب این سیستم ها به درستی صورت نپذیرد باعث اختلال دید و حتی افزایش مصرف انرژی خواهد شد. با توجه به افزایش هزینه ی انرژی در سال های ۱۹۷۰ به بعد توجه بیشتری معطوف به استفاده از نور طبیعی شده است. تحقیقات حاکی از آن است که استفاده از نور طبیعی برای نورپردازی داخلی باعث کاهش ۵۲ درصدی در انرژی مصرف شده در مقایسه با نور مصنوعی خواهد شد. از آنجا که معمولاً حداکثر فعالیت اداری در طول روز و اوج مصرف انرژی با میزان اوج نور طبیعی در طول روز همزمان است می توان از این پتانسیل برای کاهش مصرف انرژی بهره جست. هر چند که نور طبیعی منجر به کاهش انرژی مصرفی ساختمان می شود اما اصلی ترین تاثیر آن بر روی انسان است. از لحاظ زیبایی شناختی تاثیر نور طبیعی بر روی سلامت انسان بسیار موثر است و در حین کار منظره و محیطی که از طریق پنجره ها به ساکنین منتقل می شود بسیار مطلوب است و در بازدهی کارکنان ساختمان اثر مطلوب دارد. عمدتاً مهندسین بر این اعتقاد هستند که نور مصنوعی حداقل روشنایی لازم برای انجام کار مشخصی را برای ما فراهم می کند و از این مطلب غافل هستند که مزایای نور طبیعی فراتر از فراهم آوردن روشنایی لازم برای انجام کار می باشد و پر بازدهی و عملکرد مطلوب کارمندان و ایجاد محیطی پویا نیز موثر است. در واقع سیستم های نوری مصنوعی همیشه سعی در ایجاد نوعی مصالحه بین بهبود عملکرد افراد و هزینه دارند که این خود از محدودیت های نورپردازی مصنوعی تلقی می شود. یکی از مزایای نور طبیعی آن است که به ما امکان استفاده از شدت نوری بسیار بالاتر از نورپردازی مصنوعی می دهد که برای همین سطح از روشنایی با استفاده از نور مصنوعی بایستی هزینه ی بسیار زیادی را پرداخت نمود. از مصادیق تاثیر بهبود عملکرد افراد در اثر استفاده از نور طبیعی مطالعاتی است که نشان می دهد عملکرد دانش آموزان در مدارسی که از نورپردازی طبیعی استفاده می کنند بسیار بهتر بوده است. همچنین یکی دیگر از مطالعات در سال ۱۹۹۹ نشان داده است که در محیط های فروشگاهی استفاده از نور طبیعی منجر به افزایش ۴۰ درصدی فروش شده است. بر طبق تحقیقات اخیری که در موسسه تحقیقات نورپردازی صورت گرفته است نشان داده است که استفاده از نور طبیعی باعث بهبود عملکرد ساعت بدن انسان می گردد و بر خلاف نورپردازی مصنوعی باعث اختلال در ساعت بدن نمی شود و بدین ترتیب چرخه ی ساعات خواب و بیداری انسان تنظیم شده  و دچار اختلال نمی گردد. این چرخه ی طبیعی تنظیم می شود و هر گونه تغییر در میزان نور طبیعی دریافتی در طول روز باعث خستگی و افسردگی می گردد.

البته بایستی طراحی نورپردازی طبیعی به گونه ای انجام شود که منجر به افزایش دمای بیش از حد محیط و پدیده ی اثر تشعشعی خورشید نشود و از آسیب دیدن اشیای دیدن حساس به نور طبیعی جلوگیری شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *