نورپردازی مدرن

نورپردازی مدرن بخش دوم

روش های مهار نور طبیعی

اساساً برای استفاده از نور طبیعی در قسمت های عمیق ساختمان که خارج از ناحیه نوری پنجره ها می باشند دو روش کلی وجود دارد. یکی استفاده از مواد بازتاب دهنده به همراه فیبرهای نوری برای انتقال نور به داخل ساختمان است و دیگری استفاده از سیستم های هدایت نوری است که نوری را از طریق کانال هایی به داخل ساختمان انتقال می دهند. سه نوع عمده از سیستم های انتقال نوری وجود دارد که عبارتند از:

سیستم انتقال نور لوله ای: نوع لوله ای از یک جمع کننده ی نور گنبدی شکل پلی کربناتی بهره مند است که نور را دریافت می کند و یک قسمت لوله ای که با موادی از جنس نقره یا موادی با خاصیت بازتابش بسیار بالای منشوری مانند پوشانده شده است و قسمت سوم یک پخش کننده ی نوری است که وظیفه ی پخش نور را در داخل ساختمان دارد.

سیستم انتقال نور هیبریدی: در این سیستم سعی شده است که نور طبیعی و نور مصنوعی همزمان به داخل محیط داخلی ارسال شوند. در این سیستم قسمت جمع کننده ی نور خورشید میسر خورشید را دنبال می کند و نور را متمرکز کرده و از طریق کانال ها یا فیبرهای نوری به داخل ساختمان می فرستد.

سیستم انتقال نور چتری: در این سیستم که خود از سه قسمت تشکیل شده است، ابتدا مجموعه ای از آینه های متحرک نور خورشید را متمرکز می کنند و به داخل سیستم ارسال می کنند، آنگاه عدسی های مقعر داخل سیستم نور را به داخل مسیری در میانه ی سیستم هدایت می کنند و در نهایت یک نوار که در داخل سیستم تعبیه شده است نور را به داخل ساختمان می فرستد.

فیبرهای نوری

یکی از مشکلاتی که در ساختمان های بسیار عمیق (کف وسیع) و چند طبقه وجود دارد این است که امکان استفاده از نور طبیعی تنها محدود به ناحیه ی نوری اطراف روزنه ها و پنجره هاست و تنها راه توسعه ی ناحیه ی نوری استفاده از فیبر نوری است. یکی از مطالعات نشان داده است که میزان کاهش تولیدات دی اکسید کربن در یکی از شهر های انگلستان در صورتی که از مدل ترکیبی نورپردازی طبیعی و مصنوعی استفاده شود ۱۲۲ کیلوگرم به ازای هر متر مربع خواهد بود و در صورتی که به این مدل فیبر نوری هم اضافه شود به میزان کاهش سالانه ۱۳۸ کیلوگرم بر متر مربع خواهد رسید که نشان دهنده ی پتانسیل بالای فیبرهای نوری در محقق ساختن ساختمان های سبز خواهد بود. در اوایل دهه ی ۱۹۹۰ زمانی که فیبرهای نوری معرفی شدند کاربرد آنها محدود به استفاده در راهروهای خروجی تئاترها و هواپیماها بود، البته این گونه فیبرها از منبع نور مصنوعی برای انتقال نور استفاده می کردند. بر طبق شبیه سازی هایی که انجام شده است ایده آل ترین سایز اتاق برای نورپردازی با فیبر نوری اتاقی با نسبت ابعاد ۲ در ۱ است بدین ترتیب که نسبت ابعاد ۲ در ۱ است بدین ترتیب که نسبت ابعاد سمت پنجره به عمق اتاق ۱ به ۲ باشد.

مزایای استفاده از سیستم های نورپردازی طبیعی

یکی دیگر از دلایل گرایش به سمت نورپردازی طبیعی جلوگیری از آلودگی محیط زیست و تاثیرات مثبتی است که نور طبیعی بر سلامت انسان دارد. این سیستم ها مزایا و هزینه های محسوس و نا محسوس خود را دارند. مزایای محسوس استفاده از این سیستم ها صرفه جویی در مصرف انرژی و عدم نیاز به پرداخت هزینه ی نگه داری بابت سیستم های نورپردازی مصنوعی می باشد و مزایای نامحسوس شامل صرفه جویی در پرداخت هزینه بابت استفاده از سیستم های سرمایشی، گرمایشی، صرفه جویی در پرداخت مالیات ناشی از تولید کربن دی اکسید، تاثیر مثبت بر سلامت انسانی و بهبود وجهه ساختمان می باشد. در مورد هزینه های محسوس استفاده از این سیستم ها می توان به سرمایه گذاری اولیه و هزینه های جاری و نگه داری اشاره کرد. اشغال فضای پشت بام نیز به عنوان یکی از هزینه های نامحسوس این سیستم ها در نظر گرفته می شود.

سیستم نورپردازی خورشیدی منبع راه دور

سیستم نورپردازی خورشیدی منبع راه دور یکی از روش هایی است که بوسیله ی آن می توان مناطقی از ساختمان که خارج از ناحیه ی نوری نور طبیعی هست را با استفاده از نور طبیعی نورپردازی کنیم. این سیستم از سه بخش کلی تشکیل شده است. اولین بخش آیینه ی تختی است که وظیفه ی انعکاس نور خورشید را برعهده دارد. بخش دوم لنزهای همگرا کننده هستند که نور خورشید را متمرکز کرده و به سمت فیبرهای نوری هدایت می کنند. بخش سوم فیبرهای نوری با خاصیت نور افشانی هستند که وظیفه ی انتقال نور و نور افشانی را بر عهده دارند. فیبر نوری نور را با زاویه ی ۶۰ درجه به سمت پایین انتشار می دهد. البته می توان یک لامپ ال ای دی در انتهای فیبر نوری تعبیه کرد که در مواقع کمبود نور خورشید یا کاهش شدت نور طبیعی به عنوان مکمل سیستم عمل کند.

موانع پیش رو و چشم انداز برای آینده

با توجه به این که در ساختمان های بلند در هر طبقه برای نورپردازی از آیینه های تخت استفاده شود بایستی جهت گیری و محل قرار گرفتن آیینه ها به گونه ای باشد که بر روی آیینه طبقه ی پایین تر ایجاد سایه نکند. یکی دیگر از موانع بر سر راه مقبولیت سیستم های نورپردازی خورشیدی منبع راه دور سرمایه زیاد اولیه برای تهیه آن و زمان بازگشت سرمایه طولانی آن است که در بهترین شرایط و با در نظر گرفتن تولید انبوه ۵ سال به طول می انجامد. همچنین هزینه نگه داری این سیستم ها تقریباً ۱/۵ برابر سیستم های متداول است. دلیل بالا بودن هزینه ی اولیه برای خرید این سیستم ها این است که رشته های فیبر نوری هنوز در مراحل ابتدایی توسعه خود هستند و به مرحله ی تجاری سازی نرسیده اند. در نهایت می توان گفت که در صورتی که این تکنولوژی توسعه پیدا کند و تولید انبوه در دستور کار قرار گیرد این سیستم نورپردازی به عنوان گزینه ای بسیار مناسب و در عین حال سازگار با محیط زیست تلقی خواهد شد.

سنسورهای تشخیص حضور و نور طبیعی

سنسورهای تشخیص حضور ساکنین مدت زیادی است که برای مقاصد مختلفی من جمله ابزار های HVAC و نورپردازی مصنوعی مورد استفاده قرار گرفته اند. استفاده از این سنسورها معمولاً در حد ۳۰ درصد در مصرف برق برای نورپردازی صرفه جویی می کنند. از مشکلاتی که در خصوص این سنسورها مطرح است وجود تاخیر زمانی در آنها می باشد که اگر بالا باشد در مصرف انرژی به اندازه ی کافی صرفه جویی نخواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *