نورپردازی مدرسه

نورپردازی مراکز آموزشی

نورپردازی مراکز آموزشی
در محیطهای آموزشی، برای نورپردازی مراکز آموزشی پارامترهای کارایی بصری و آرامش بصری بیشتر از نمود بصری اهمیت پیدا می کنند. تقریباً از بسیاری جهات ملزومات طراحی روشنایی در نورپردازی مراکز آموزشی همانند محیط اداری است. با این حال، یک سری نکات به صورت خاص برای نورپردازی محیطهای آموزشی باید در نظر گرفته شود که در این مقاله به آن می پردازیم.

رنگ نور و نمود رنگ
برای نورپردازی مراکز آموزشی رنگ نور سفید سرد و حداقل نمود رنگ ۸۰ درصد باید استفاده شود. استفاده از نورهای گرم باعث خواب آلودگی افراد شده و رنگ نورهای سرد باعث خستگی اعصاب چشم می شود.

توزیع روشنایی
در نورپردازی محیطهای آموزشی باید به نکات زیر توجه نمود:
۱٫ همانند روشنایی اداری باید به فاکتور خیرگی توجه شود. مقدار خیرگی مستقیم با روش RGU محاسبه شده و با مقادیر ارایه شده در استاندارد کنترل می شود.
۲٫ برای آنکه سطوح تخته سیاه به طور مناسب روشن شود، باید از چراغهای با پخش نور نامتقارن استفاده شود. استفاده از چراغ با پخش نور متقارن به موازات تخته سیاه، باعث می شود که بخشی از نور به جای اینکه به تخته سیاه بتابد، به چشم افراد تابیده شود و به این ترتیب دید آنها را محدود نماید. در صورتی که چراغ اضافی برای روشن نمودن تخته سیاه استفاده نشود، ممکن است سایه هایی بر روی تخته سیاه ایجاد شود که مشکلاتی برای دید ایجاد کند.
۳٫شدت روشنایی در کلیه نقاط یک کلاس درس باید یکنواخت باشد. به هیچ وجه نباید برخی از نقاط کلاس درس (فضای دانش آموزان) روشن تر از نقاط دیگر باشد.
۴٫ برای کاهش خیرگی، بهتر است از چراغهای لوور دار استفاده شود.

نورپردازی کلاس درس
با اهمیت ترین مساله در طراحی نورپردازی مراکز آموزشی و مدارس به کلاسهای درس مربوط است، البته کلاسهای درس در ساختمان های اداری و اداره ی مرکزی شرکت ها و بیمارستان ها و بسیاری از ساختمان های دیگر نیز وجود دارد. ضرورت ها و مقتضیات نورپردازی مراکز آموزشی و کلاس های درس با الکترونیکی شدن آنها تغییر می یابد.
هنوز استفاده از کلاس های درس سنتی در اکثر دبستان ها و دبیرستان ها و سطوح بالاتر آموزشی متداول است. در نگاه نخست هجوم کامپیوترها به کلاسهای درس مساله ی چندان با اهمیتی در طراحی آنها محسوب نمی شود. هنوز روشنایی بخشیدن به میز کار و سطح عمودی دغدغه ای اصلی به شمار می آید. در حال حاضر مشکل تامین نورپردازی کم مصرف و با کیفیت بالاست، به صورتی که با بودجه بندی نورپردازی مطابقت داشته باشد. در این میان نورپردازی طبیعی از اهمیت زیادی برخوردار است. مطالعات اخیر نشان می دهد که میزان یاد گیری افراد در کلاس هایی که از نور طبیعی استفاده می کنند بیشتر است.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *