نورپردازی نما

نورپردازی نما، بناهای تاریخی (۱)

نورپردازی نما

عامل تاریخ، گاه، بنایی منفرد را از بافت اطرافش متمایز و قابل تشخیص می سازد. چنین ساختمان هایی که نوعی از بناهای شاخص هستند؛ به روش های مختلف می توانند بخشی از تاریخ یک شهر را روایت کنند. گاه این روایت بخش مهمی از تاریخ معماری یا شهر سازی است و یا تنها روایت هویت دیرینه یک شهر می باشد. همین امر نورپردازی نما ی تاریخی را چه در روز و چه در شب شایان توجه می گرداند. پس، آنچه ما در اینجا از آن تحت عنوان نورپردازی نما ی بناهای تاریخی صحبت می کنیم؛ تنها نورپردازی نمای بناهایی را که از نظر اسلوب معماری ارزشمند هستند در بر نمی گیرد؛ بلکه این مقوله ابنیه ای را که از نظر هویت تاریخی شهر صاحب امتیازاتی هستند را نیز شامل می شود. مزایای توجه به جلوه ی شبانه در نورپردازی نمای این ساختمان ها را می توان در سه مورد زیر خلاصه کرد:

  • افزایش زمان استفاده: ایجاد نوعی حیات شبانه برای ابنیه با ارزش موجب تعالی فرهنگ در محیط شبانه شهری و حفظ هویت روزانه یک شهر در شب می شود.
  • ایجاد امنیت: امن بودن محیط اطراف این ساختمان ها در شب علاوه بر آنکه به سلامت و حفاظت کالبدی آن ها کمک می کند؛ مانع از انجام فعالیت های منفی خواهد شد.
  • تاکید بر ارزش فرهنگی: برجسته بودن این ساختمان ها در تاریکی شب از بافت مجاور می تواند به نحو مطلوب به جلوه گری بنا و بذل توجه به ارزش های فرهنگی آن کمک کند.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED چراغ LED چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *