نانو و نور

نورپردازی و نانو (۲)

آینه نوری تعاملی

این سطح هوشمند از تایل های کوچک مربع شکل نورانی تشکیل شده است که با نزدیک شدن شی یا فرد در فاصله مشخصی از سطح، سنسور حضور شخص را حس کرده و واکنش آن به این صورت است که تصویر محیطی شخص را روی بستر آینه ای تایل ها با خاموش کردن نور تایل های کوچک نشان می دهد.

نمای سفارشی قابل چاپ

طراحی غرفه موزه کوپر هیوت در نیویورک توسط استفان کی رن و جمیز تیمبرلیک ارائه گردیده. نمای این ساختمان از چندین لایه با ویژگی های خاص که از طریق فرایند رول به رول بر روی هم چاپ شده اند شکل گرفته است. کنترل تغییرات هوا از طریق میکروکپسول های تغییر فاز دهنده که در رزین پلیمر کامپوزیت شده اند صورت می گیرد. سیستم روشنایی و اطلاعات آن از طریق او ال ای دی حمایت می شود که بسیار منعطف و باریک است و بر روی همان فیلم نازک لایه نشانی شده است. تامین انرژی این ساختمان نیز از طریق سلول های خورشیدی ارگانیک و منعطف صورت می گیرد. در این سیستم دیود و باتری بر روی پلاستیک های بازیافت پذیر همانند پرینتر جوهر افشان چاپ می شود. این محصول به سبب وجود او ال ای دی ها می تواند نقوش متفاوتی را بر روی خود نشان دهد و علاوه بر این که صحنه ای تبلیغاتی ایجاد نماید می تواند رنگ خود را با محیط اطرافش سازگار نماید. مثلاً پاییز، رنگ خود را جهت هماهنگی با برگ درختان به رنگ زرد و نارنجی متمایل سازد.

کنترل آب و هوا از طریق مواد تغییر فاز دهنده، روشنایی و نمایش اطلاعات و تامین انرژی از خورشید و هم چنین لایه نشانی دیود و باتری بر روی یک لایه فیلم نازک پلاستیکی در مقیاس چند میلی متر، این محصول را جایگزین مناسبی برای دیوارهای بزرگ ساخته است. جهت اجرای آن کافی است تا اسکلت را بنا نموده و فیلم کامپوزیت را به دور آن بپیچاند. از آن جا که این فن آوری نوپا و جدید است. هنوز نادر و گران بوده و در رنگ های سیاه و سفید و زرد و سبز محدود می باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *