نورپردازی گلخانه

نورپردازی گلخانه

گلخانه

گلخانه مکانی برای پرورش دادن گلها و گیاهان و همچنین محصولات غذایی مورد نظر می باشد. درگلخانه می بایست شرایط محیطی صحیحی برای گلها و گیاهان ایجاد کرد تا آنها را از شرایط بد محیط خارج حفظ کرد و شرایط رشد درستی را برای آنها ایجاد کرد.

تولید کردن محصولات گلخانه ای در مناطق روستایی اطراف شهرهای صنعتی روز به روز در حال رشد است. پرورش دادن میوه های مرغوب در زمین های حتی کوچک می تواند درآمدهای مناسبی را برای ساکنین آن منطقه به همراه بیاورد. گلخانه ها امکام کشت در برخی مناطق خشک و گرمسیری و غیر قابل کشت را به وجود آورده است.

عواملی که در ساخت گلخانه اهمیت بسیار دارد زیاد است که ما در اینجا به نورپردازی گلخانه بسنده می کنیم.

تابش نور و نورپردازی

همان طور که می دانیم، نور ساطع شده از خورشید باعث می گردد تا عمل فوتوسنتز در گیاهان به درستی صورت گیرد و لذا در مکان هایی که به هر علتی نور طبیعی خورشید در آنها وجود ندارد این عمل از طریق نورپردازی گلخانه بوجود می آید. در صورتیکه نورپردازی گلخانه صحیح باشد، می تواند برای گیاهان شرایط رشد قابل توجهی را ایجاد کند و نورپردازی گلخانه می تواند جایگزین مناسبی به جای نور خورشید باشد.

نور آبی و نور قرمز بیشترین تاثیر را بر فوتوسنتز گیاه دارند و سایر طول موج ها توسط چشم قابل رویت نبوده و در فوتوسنتز هم دخالت ندارند. بنابراین برای تامین نور مورد نیاز گیاه باید به گونه ای از رنگ نورها استفاده کنیم که ترکیبی از نور آبی و قرمز را داشته باشیم. رنگ های قرمز دور شامل مادون قرمز و نیز نور ماورای بنفش هستند که توسط چشم قابل رویت نمی باشند. نورپردازی گلخانه باید به شکلی باشد که صرفاً نور آبی یا قرمز برای گیاهان استفاده نکند، برای انجام فوتوسنتز کامل، وجود تمام طول موج های نور مرئی لازم است. در نورپردازی گلخانه به غیر از اینکه باید به رنگ پوشش گلخانه توجه کرد، به کیفیت نوری که در نورپردازی گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد نیز باید دقت کرد. اگر در نورپردازی گلخانه فقط از رنگ نور سبز و یا آبی استفاده شود گیاهان کوتاه تر، با میان گره های کوچک تر، برگ های سبز تیره به همراه رشد کند تولید خواهند کرد.

اثر دیگر کیفیت نور تابشی در جوانه زنی بذرها می باشد، در بذرهایی که برای جوانه زنی نیاز به نور دارند، نور قرمز باعث جوانه زنی بذرها و نور قرمز دور مانع از جوانه زنی بذرها خواهد شد. در این حالت است که گیاه رنگ ها یا فیتوکروم های حساس به نور قرمز یا حساس به قرمز دور، جوانه زنی بذر را کنترل می کنند.

در نورپردازی گلخانه با تغییر کیفیت نور دریافت شده توسط گیاه و یا تغییر طول موج های مختلف نور، طراحان نورپرداز با استفاده از لامپهای مناسب برای نور تکمیلی یا کنترل طول زمان روشنایی، رشد و نمو گیاه را به صورت مصنوعی تحت تاثیر قرار می دهند.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *