نورپردازی نمای یادمان

نورپردازی یادمان ها

شهرداران بناهای یادمانی که من باب زنده نگاه داشتن یاد شهدای کشور و یا بزرگان و شاعران خودشان است را می سازند تا یادی از آنها در اذهان عمومی به جای گذارند، اما در این بین متریال های مورد استفاده در یادمان ها به تنهایی قادر به منتقل کردن حس معنوی آن بنا نیستند در اینجاست که نور و نورپردازی به کمک یادمان ها شتافته و کمک می کنند تا آن بنا حس معنوی و به یادآوردن بزرگان کشور و یا شهدای کشور را به خوبی منتقل کند.

همانگونه که می دانیم، هر کشور و دولتی با هر فرهنگ و دینی، بزرگان و شهدای آن کشور را پاس میدارد و یاد آنها را از طریق یادمان هایی که برای یادبود آنها می سازند گرامی می دارند، اینگونه است که نورپردازی این بناها باعث می شود تا ناظر با نورپردازی که از یادمان ها می بیند، خود را در برابر ایثار و از خود گذشتگی شهدا و یا آثار بزرگی که بزرگان آن کشور خلق کرده اند، کوچک می بیند و تاثیر عمیقی از یادمان ها در ذهنش ایجاد می شود.

اما اگر یادمان ها در مرکز محوطه ی مورد نظر ساخته شوند و نورپردازی هم بر روی آنها انجام شود، شکوه و جلال یادمان ها چندین برابر می شود و به شکلی مرکز توجه می شوند. یادمان ها، یادآور اتفاقاتی است که به گونه ای تمثیلی از هویت ملی است و باورهای یک ملت را به تصویر می کشد و واسطه ای می شود برای نمایش فرهنگ و باور مردمان آن کشور، برای مسافران و توریست هایی که به آن کشور سفر می کنند.

در نورپردازی یادمان ها می توان از چراغ های مینی پروژکتور استفاده کرد، مخصوصاً اگر ارتفاع بنا بلند باشد چراغ مینی پروژکتور می تواند نور باریکی را روی نمای آن ایجاد کند و همچنین از آلودگی نوری جلوگیری کند.

همچنین نصب و راه اندازی صحیح چراغ های مینی پروژکتور نیاز به متخصص نورپرداز دارد تا در محل مناسب با زاویه صحیح نصب شود تا همانطور که گفتیم از نور چراغ بیشترین استفاده شود و نور کمتری هدر رود.

 چراغ های دفنی نیز گزینه ای مناسب برای نورپردازی یادمان ها هستند، چرا که از خیرگی جلوگیری می کنند و نور وال واشر خوبی از آن ها ساطع می شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *