نورپردازی داینامیک

نورپردازی DMX و مقدماتی بر آن

نورپردازی داینامیک DMX

برای فهم بیشتر و یادگیری نحوه کار با DMX512 پروتکل ارتباطی ما می توانیم سیستم ” تلویزیون” را بخاطر تشابهش به این سیستم در توضیحات خود جایگزین کنیم.
یک کابل ساده ی تلویزیونی را با ۴ بخش مربوطه اش تجسم کنید:
الف) ایستگاه تلویزیونی
ب) کابل
ج) رسیور
د) تلویزیون
ایستگاه تلویزیونی، سیگنالی است که از طریق یک شبکه ی کابل تا زمانی که به رسیور می رسد عمل می کند. رسیور اطلاعات را از طریق صدها شبکه دریافت می کند اما فقط اطلاعاتی که ما از طریق خود تلویزیون انتخاب می کنیم (یعنی تصویر و صدای مورد انتخاب) از آن کانال خاص که توسط ما انتخاب شده است نمایش داده می شود. همانگونه که می دانیم شبکه تلویزیون ما اطلاعات را از کانال مورد انتخاب در رسیور موجود به ما نمایش می دهد.
شباهت و ارتباطی که یک دستگاه DMX می تواند با سیستم تلویزیون می تواند داشته باشد شامل موارد زیر است:
الف) ایستگاه تلویزیون همان دستگاه کنترل کننده ی روشنایی است.
ب) کابل موجود همان کابل DMX است
ج) کابل رسیور همان کابل DMX می باشد (چیزی که معمولاً در داخل هر دستگاه روشنایی است.)
د) دستگاه تلویزیون همان چراغ RGB مورد استفاده است.
در دستگاه DMX ، تعداد شبکه های موجود که پخش می شود همیشه ۵۱۲ می باشد. شاید بعضی از آنها خالی یا غیر قابل استفاده باشند، اما شبکه ها هموز در داخل دستگاه نمایش داده می شود چرا که جزئی لازم از استاندارد ها است. بنابراین، کنترل کننده سیگنال به بیرون می فرستد (۵۱۲ کانالی که شامل اطلاعات خاصی است.) این کانال ها به داخل کابل های DMX می رود تا به داخل رسیور فرستاده می شود و در نهایت به داخل لوازم روشنایی مربوطه می رود. در اینصورت شما کانالی که تمایل به دیدن آن از روی تلویزیون خود را دارید انتخاب می کنید، در لوازم روشنایی موجود شما کانالی که علاقمند به پخش آن هستید را برای نمایش انتخاب می کنید.
به شکلی دیگر، اگر من سیستم روشنایی خود را روی کانال (شبکه) ۲۱ تنظیم کنم، سپس دستگاه DMX آدرس عدد ۲۱ را که به داخل سیستم وارد شده است را به شکل همان رنگ نور ثبت شده با همین کانال را نشان می دهد.
به طور مثال:
اگر ما یک دستگاه کنترل کننده که سیگنال را در بین کابل DMX می فرستد و این کابل به داخل رسیور وارد می شود (یعنی دیمر مربوط به DMX موجود) سیگنال را دریافت می کند. بنابراین اگر کنترل کننده پیام ” روشن” را به کانال (شبکه) ۲۱ وارد کند، دیمر حباب لامپ را روشن خواهد کرد.
روشنایی لامپهای معمولی (دیمرهای ساده) برای انتقال اطلاعات صرفاً به یک کانال (شبکه) نیازمندند. اگرچه، سیستمهای هوشمند روشنایی به بیشتر از یک کانال (شبکه) جهت کار کردن نیازمندند. برای مثال، اگر من یک دستگاه روشنایی که برای شروع به کار به پنج کانال اطلاعاتی نیازمند است، داشته باشیم و آدرس DMX آن عدد ۲۱ را نمایش می دهد. (توجه، منظور از آدرس همان اولین کانال انتقالی به چراغ RGB می باشد.)
در این حالت چراغهای RGB موجود کانال های ۲۱، ۲۲، ۲۳، ۲۴ و ۲۵ را نمایش خواهد داد. رسیور داخلی سیستم به شکل برنامه ریزی شده می داند که سیستم روشنایی جهت روشن شدن به پنج کانال اطلاعاتی نیازمند است. پس رسیور ۵ کانال مورد نظر را جهت نمایش نور رمز گشایی می کند و دیگر کانال ها را رد می کند.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED چراغ LED چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *