روانشناسی نور سفید

نور سپید و روانشناسی آن

ماهیت نور سپید: نور سپید ترکیبی از رنگهای مختلف است. فیلترهای رنگی به جز یک طول موج مخصوص به رنگ خودشان، سایر طول موج های نور را سد می کنند و به این ترتیب از نور سپید، می توان نورهای رنگی مختلفی را به دست آورد.

ایجاد نور سپید: با ترکیب نورهای اصلی سبز، آبی و قرمز، نور سپید پدید می آید که به آن مدل RGB گفته می شود. از ترکیب دو تایی برخی نورهای با رنگ فرعی و یکی از نورهای با رنگ اصلی نیز می توان نور سپید ایجاد کرد.

دیدن نور سپید: همانگونه که می دانید، شبکیه چشم سه گیرنده ی نوری دارد که هرکدام به یکی از نورهای اصلی ( سبز، آبی و قرمز ) حساس تر می باشد. اگر نوری با ترکیبی از این سه رنگ در شدت های یکسان وارد چشم انسان شود، گیرنده های شبکیه را به یک اندازه تحریک کرده و نور به رنگ سپید دیده می شود. اگر یک ناحیه باریک از طول موج های نور سپید توسط ماده جذب شود، بقیه ی طول موج ها از ماده عبور می کند و چشم انسان آن نوری که دیگر کاملاً سپید نیست می بیند.

روانشناسی نور سپید

نور سپید نشان گر بی آلایشی است. سپید رنگی است که کمتر از هر رنگ نور دیگری تحت تاثیر فرم قرار گرفته است. سپیده سمبل صلح، معنویت، آزادی و وسعت است اعمال رنگ سپید بر یک المان می تواند روح آزادی و آزادگی را نمایان کند.

در دیدگاه کلی نور سپید را به سه دسته تقسیم می کنند:

  • سپید سرد: سپیدی که دارای طیف نور سرد بیشتری است. البته باید بدانیم که دمای رنگ نور با سردی و گرمی نور متفاوت می باشد. تعریف علمی دمای رنگ نور بدین گونه می باشد که حتی پرتوهای نوری که بی رنگ به نظر می رسند، از دید تخصصی دارای خصوصیات رنگی هستند. متخصصین، این بعد از فیزیک نور را با کلید واژه دمای رنگی دنبال می کنند و آن را با درجه کلوین می سنجند. اما گرمی و سردی نور تنها نشان دهنده ی بعد روانی نور است. سپید سرد درخشش بیشتری را القا می کند و از دور بیشتر دیده می شود. سپید سرد بیشتر به رنگ نور ستارگان و ماه نزدیک است. سپید سرد را بیشتر جوانان می پسندد. در چراغهای مه شکن از آن استفاده می شود و همچنین نور لامپ های زنون دارای این طیف رنگی می باشد. رنگ سپید سرد در مهندسی روشنایی نقش یک سرد کننده ی روانی و القاء کننده حس سرما را ایفا می کند.
  • سپید خالص و نور روز: بیان کننده ی رنگ نور سپید متعادل است. این طیف از سپید در حوالی دمای رنگ ۶۷۰۰ درجه کلوین واقع شده است. تعادل این رنگ از سپید استفاده از آن را برای روشنایی مکانهای عمومی، با مفاهیم آزادی، یک رنگی و مفاهیم مشابه آن را در ذهن ایجاد می کند.
  • سپید گرم: بیان کننده ی نور سپیدی است که دارای مقادیری از رنگ قرمز و کمی سبز می باشد، همانند نور ناشی از چراغ های جلوی اکثر اتومبیل ها یا نور یک شمع٫ این رنگ نور از سپید باعث ایجاد جلوه ای طلاگونه در تقابل با رنگ های سرد می شود. سپید گرم گرمایی متعادل و دلنشین را ایجاد می کند که بوسیله ی اکثر مخاطبان قابل پذیرش باشد. نور سپید گرم در مهندسی روشنایی برای افزایش گرمای روانی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این رنگ در روشنایی باعث ایجاد حس شکوه و قدمت می گردد. دمای رنگی این نور زیر ۶۷۰۰ درجه کلوین است.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *