نورپردازی و روشنایی

نور مصنوعی و عوامل تعدیل کننده آن

نور مصنوعی و عوامل تعدیل کننده آن
تمام تلاش ها در این زمینه آن است که استفاده از نور مصنوعی به حداقل برسد. حداقل نور باید توزیع مناسبی داشته باشد و با توجه به کاربری بنا و خصوصیات استفاده کنندگان تعیین شود.
در استانداردها نیاز به نور مصنوعی فضاهای داخلی را در چهار سطح بررسی می کنند؛ فضاهایی برای کارهای دقیق، فضاهایی برای فعالیت های دقیق اما مقطعی، فضاهایی برای فعالیت های معمول فضاهای عمومی و گذری.
کنتراست در نور مصنوعی
کنتراست بین زمینه و شی به مراتب مهم تر از کنتراست بین شکل شی و فرم زمینه است. مجسمه گل رزی را که از خمیر ساخته شده است و رنگ لعابی یکنواختی به آن زده شده است (مانند رنگ قرمز)، در نظر بگیرید.
در زمینه نزدیک به قرمز، با وجود تنوع شکلی گل، با هر شدت نور، تصویر دلخواهی بدست نمی آید. اما اگر زمینه را با زرد یا سفید عوض کرده و شدت نور را کم کنیم، تصویر دلخواهی بدست نمی آید. اما اگر زمینه را با زرد یا سفید عوض کرده و شدت نور را کمتر کنیم، تصویر بسیار مناسب تری دریافت می شود. طراح باید دقت داشته باشد که زمینه انعکاس بیش از حد نداشته باشد، مگر آنکه جزییات شی از نظر جنس و رنگ کنترل شود.
در نگره ای ریاضی وار، کنتراست رنگ ۱ به ۳ تا کنتراست ۱ به ۵ مناسب است، اما بیشتر یا کمتر از این دو حد نامناسب است و چشم را دچار عدم تشخیص و خستگی می کند.
نکته قابل توجه دیگر، پراکنش است. پراکنش پخش روشنایی ناشی از منبع روشنایی است. در نظر بگیرید که چند لامپ فلورسنت را در محفظهای قرار دهند و محفظه را با طلقی شیری (مشابه رنگ لامپ ها) بپوشانند. اگر این جعبه روشن در سقف نصب شود، انعکاس های متوالی، نور را پراکنده می کنند. اجسام در چنین نوری، کمرنگ و در هم آمیخته می شوند. چنانچه رنگ زمینه مناسب و تعداد اشیا در فضا کم باشد، در این صورت فضای مطلوبی ایجاد نخواهد شد.
در انعکاس مسئله مورد توجه دیگر، شکل سقف است. سقف هلالی شکلی را در نظر بگیرید. اگر بخواهیم از یک لامپ برای روشنی فضا استفاده کنیم، در این صورت مکان قرار گیری لامپ با توجه به مسئله انعکاس ها خیلی مهم است. سه حالت مختلف پیش می آید:
– اگر لامپ کاملاً به سقف چسبیده باشد، نور را به یک نقطه آن هم به سمت پایین منعکس می کند؛
– اگر لامپ از پایه قوس پایین آید، انعکاس ها به سمت دو جداره پراکنده می شوند؛
– اگر لامپ در محاذات صفحه ای قرار گیرد، که پایه قوس ها از آن می گذرد، شعاع های نور در انعکاس های موازی به کف می رسند.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED چراغ LED چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *