کاروفعالیت

نور و فعالیت ها

نور و فعالیت ها

به منظور ایجاد مناظر و مکان های شهری مطلوب، باید توجه داشت این مکان ها با فعالیت هایی که توقع داریم در آنها شکل بگیرد متناسب باشند. در مناظر و مکان های شهری شبانه، برای شکل گیری فضایی که به خوبی پاسخگوی یک یا چند نوع فعالیت باشد، مطلوب بودن عامل مکان و ویژگی های آن و نور نقش اساسی دارند. به منظور اینکه در هر مکان فعالیت های متناسب با آن انجام پذیرد لازم است طراح موارد زیر را در نظر داشته باشد:

فراهم کردن شرایط ضروری برای شکل گیری فعالیت

در حالتی که طراح نور به این وظیفه به درستی عمل نکند، معمولاً فعالیت مورد نظر اتفاق نمی افتد و یا افراد در پی جبران این نقص ، به صورت شخصی و بدون آگاهی ممکن است در صدد روشن کردن فضا برآیند. گاهی هم ممکن است فعالیت هایی در مکان انجام شود که سنخیتی با آن ندارند. به طور مثال مهمترین فعالیت هایی که انتظار داریم در فضای پارک اتفاق بیفتد، فعالیت های تفریحی، ورزشی و فرهنگی و همچنین فعالیت هایی نظیر قدم زدن، نشستن و تماشای چشم انداز به منظور گذران اوقات فراغت است. بسیاری از پارک های شهری کشور ما با وجود برخورداری از ویژگی های فضایی نسبتاً مطلوب به جهت پذیرفتن فعالیت های مذکور، تنها به دلیل کم نور بودن فضاها در شب، مکان مطلوبی برای فعالیت شهروندان نیستند. عدم وجود ایمنی و حس عدم امنیت که در اثر این فقدان پیش می آید مطلوب اینگونه فعالیت ها نیست. این وضعیت نه تنها موجب می شود فعالیت های نامبرده شده در فضا اتفاق نیفتد بلکه ممکن است موجب شکل گیری فعالیت هایی شود که نه تنها سنخیتی با فضا و اهداف طراحی آن ندارد، بلکه خود موجب تضغیف شدن شرایط مطلوب جهت انجام فعالیت های عادی مکان شود. فعالیت های غیر قانونی مانند خرید و فروش مواد مخدر در یک پارک شهری از این قبیل فعالیت ها محسوب می شود.

توجه به شدت روشنایی تنها عامل مهم در طراحی نور با هدف مناسب سازی فضا در جهت پذیرفتن فعالیت نیست، بلکه عوامل دیگری نیز مانند: جهت تابش نور، نوع منبع و ویژگی های آن نظیر رنگ دهی، نسبت های میزان روشنایی بین چند منبع و مکان قرارگیری منابع نور بسته به فعالیت از اهمیت برخوردارند. به عنوان مثال در فضایی که برای ورزش های گروهی مانند: والیبال، بسکتبال، بدمینتون و … ساخته شده جهت تابش نور از بالا به پایین و به صورت مستقیم موجب خیرگی در هنگام نگاه کردن به سمت بالا می شود که امکان شکل گیری فعالیت را از بین می برد.

-به کار گرفتن نور در جهت تقویت ویژگی های حسی متناسب با فعالیت

به منظور فراهم آوردن بستر مناسب جهت فعالیت مورد نظر حال و هوای مکان اهمیت ویژه ای دارد. در مکان های شبانه، نورپردازی نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد. نور نه تنها فضاها را قابل دیدن و درک کردن میکند، بلکه ویژگی های مختلف نور از قبیل شدت، جهت تابش و رنگ بر درک ما از حال و هوای فضا تاثیر می گذارد. به عنوان مثال یک مکان ممکن است تنها با تغییر نور تابانده شده در آن از نوری گرم به سرد، از دید ناظر از مکانی آرامش بخش و دنج به فضایی خشن و نا امن تبدیل شود. در مورد برخی از فعالیت ها فراهم آوردن حال و هوای مکان برای طراحان اهمیت بیشتری دارد. به طور مثال در مکان هایی مانند شهربازی ها و مکان های تفریحی و مراکز خرید، معمولا از طراح انتظار می رود که فضایی متفاوت و بدیع ایجاد کند، فضایی که به بیان ساده تر بتواند توجه مردم را به خود جلب کند. در این گونه پروژه ها کارفرما از طراح انتظار دارد که به منظور به چشم آمدن مکان در شب، نورپردازی متفاوت و خلاقانه باشد. نورپردازی در اینگونه مکان ها تهییج آور است. به طور کلی طراحان به دنبال این هستندکه حال و هوای هر مکان را به درستی به کمک نور در شب احیا کنند.

به منظور روشن تر شدن موضوع در اینجا به بررسی میدان به عنوان یک فضای شهری می پردازیم. به عنوان یک فضای جمعی توقع داریم در یک میدان امکان حضور و برقراری ارتباط بین شهروندان وجود داشته باشد. به بیان دیگر خاصیت تجمع پذیری ویژگی مهم هر میدان است. بدین منظور فضای میدان نباید خرد شود. یکپارچگی مستلزم وجود پیوستگی در فضای میدان است. انتظارات طراح از فعالیت ها و حال و هوای حاکم بر فضا کالبد را شکل می دهد.  در منظر شبانه میدان نیز طراح نور با تاکید بر عناصر محدود کننده فضا و نورپردازی فضای میدان به صورتی یکپارچه به شکلی موثر این ویژگی را بار دیگر معرفی می کند تا بدین وسیله در شب نیز حال و هوای حاکم بر فضا حفظ شود.

 لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *