لامپ هالوژن

لامپ هالوژن – تنگستن

لامپ هالوژن – تنگستن ( کوارتز- ید )
در بسیاری از کاربردها ( از قبیل پروژکتورهای سینمایی یا لامپهای جلوی خودروها ) نیاز به لامپهای کوچک ولی قوی می‌باشد. در صورتیکه حباب یک لامپ معمولی در ابعاد کوچک ساخته شود ، بوسیله تنگستن های تبخیر شده خیلی زود سیاه می‌شود. این مشکل با کاربرد یک چرخه بازیافتی تنگستن – هالوژن به مقدار زیادی برطرف می‌شود. در صورتیکه یک عنصر هالوژنه از قبیل ید و برم با شرایط مناسب دما و فشار بخار در یک لامپ ملتهب اضافه شود تنگستن تبخیر شده قبل از اینکه بتواند بر روی شیشه حباب جمع شود با هالوژنها ترکیب می‌شود . ترکیب هالوژنه تنگستن نهایتاً با رشته تماس پیدا کرده و تنگستن در حالیکه هالوژن برای ترکیب با یک مولکول دیگر تنگستن آزاد می‌شود دوباره بر روی رشته بر می‌گردد. یکی از شرایط لازم برای این چرخه این است که دمای حباب باید خیلی بالا باشد .
این امر با ساخت حبابهای کوچکتر از حباب لامپهای ملتهب معمولی ( که برای بسیاری از کاربردها مناسب می‌باشد ) حاصل می‌شود. بعلت دمای بالای حباب استفاده از کواتز یا سیلیکای گداخته شده ضرورت پیدا می‌کند. اندازه کوچکتر حباب همچنین امکان افزایش فشار گاز را بدون افزایش تلفات ناشی از پدیده جابجایی فراهم می‌کند بنابر این دمای کار رشته، بازده نوری و طول عمر لامپ ممکن است بیشتر شود.
طول عمر
عمر یک لامپ ملتهب، هنگامیکه تنگستن در نقطه ای از رشته به حد کافی تبخیر شده باشد بطور ناگهانی پایان یافته و رشته بریده می‌شود . هنگامیکه دمای رشته بالاترین مقدار خود را دارد تبخیر سریع تر انجام می‌شود . در این حالت بازده نوری نیز بیشتر است مابین طول عمر و بازده نوری باید سازشی ایجاد شود. این امر بر حسب نوع لامپ می‌تواند متفاوت باشد. لامپهای برای مصارف روشنایی عمومی‌ برای یک طول عمر میانگین ۱۰۰۰ ساعت طراحی می‌شوند در حالیکه لامپهای پروژکتورهای سینمایی که باید حداکثر نوردهی را برای مدت زمان نسبتاً کوتاه ایجاد کنند اغلب دارای طول عمر اسمی‌ میانگین ۵۰ تا ۱۰۰ ساعت می‌باشند.

اثرات تغییر ولتاژ
رشته یک لامپ طوری طراحی شده است که هنگام کار در ولتاژ اسمی‌خود به دمای معینی برسد. در صورت تغییر ولتاژ از مقدار مورد نظر دمای رشته تغییر خواهد نمود و به همین ترتیب میزان نوردهی، بازده نوری، طول عمر و توان مصرفی آن نیز تغییر خواهد کرد.
یک تغییر کوچک در ولتاژ سبب ایجاد تغییرات شدید در مشخصه های عملکردی لامپ خواهد شد .

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *