ال ای دی

LED بخش چهارم

LED مزایای استفاده از لامپ های ال ای دی (بخش دوم)
۱-بازده
در حال حاضر لامپ های ال ای دی LED بازدهی بین ۲۰ تا ۴۰ لومن بر وات را دارا می باشند و این درحالی است که این مقدار برای لامپ های التهابی ۱۲ تا ۱۵ لومن و برای لامپ های کم مصرف ۳۵ تا ۶۰ لومن بر وات و برای لامپ های بخارسدیم این میزان به ۱۰۰ لومن بر وات میرسد. مشاهده می کنید که ظاهراً لامپ های ال ای دی LED برتری خاصی نسبت به لامپ های کم مصرف و یا بخار سدیم ندارند اما نکته ای که باعث تمایز و برتری بازده لامپ های ال ای دی نسبت به سایرین می شود این است که اولاً نور تولید شده توسط آنها در تمام فضا پراکنده نمی شود و ثانیاً شامل پرتو های فرابنفش و مادون قرمز نمی باشند و این باعث می شود که شدت نور آنها در فضای مورد نظر نسبت به سایرین بیشتر باشد که در اماکن مختلفی که نیاز به نور متمرکز مانند فعالیتهای ابزار دقیق در صنایع، شرکتها و ادارات استفاده نمود.
۲-قابلیت اطمینان بالا
فرض کنید که احتمال از کار افتادن یک ال ای دی LED در ساعات ۱ تا ۵۰۰۰ برابر با دو هزارم باشد و اگر یک لامپ ال ای دی LED را با ۵۰۰ عدد ال ای دی LED در نظر بگیریم و زمان تعویض این لامپ را منوط به از کار افتادن ۲۰۰ ال ای دی LED بدانیم آنگاه احتمال تعویض این لامپ در زمان ۱ تا ۵۰۰۰ ساعت برابر است با در هزارم به توان ۲۰۰ که تقریباً برابر با صفر می باشد. لذا زمانی که یک لامپ ال ای دی LED را در شرایط استاندارد به کار گرفته شود می توان مطمئن بود که تا سالها نیازی به تعویض آن نخواهد بود به همین علت در حال حاضر کلیه لامپ های ال ای دی LED از سوی تولید کنندگان خارج از کشور تا ۵ سال تضمین می شوند و این شرکتها متعهد می شوند که درصورت بروز هر گونه خرابی در هر نقطه دنیا بدون دریافت هیچ هزینه ای محصولات خود را جایگزین نمایند.
۳-عمرمفید بالا
تا قبل از ظهور لامپ های ال ای دی LED بالاترین عمری که برای منابع روشنایی ثبت شده بود چیزی در حدود ۵۰۰۰ ساعت بود و این مقدار با کمترین طول عمر متصور برای ال ای دی ها قابل مقایسه نمی باشد. حال بیاییم اثر دو خصیصه ای که در فوق ذکر شد را بررسی نماییم. معمولاً هر زمان که از یک خیابان عبور می کنید یک یا چند عدد از لامپ های روشنایی خاموش هستند و در روز بعد ماموران آنها را جایگزین می کنند که این امر مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار زیادی می باشد ولی با جایگزینی لامپ های ال ای دی LED به جای لامپ های قدیمی می توان تا میزان زیادی در این هزینه ها صرفه جویی نمود.
۴-عدم وجود پرتوهای ماوراءبنفش و مادون قرمز
همواره نوری که توسط منابع روشنایی تولید می شده است به همراه پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز بوده است که در حوزه بینایی ما قرار ندارند و کاربردی به منظور تامین روشنایی ندارند اما موضوع به اینجا ختم نمی شود پرتوهای فرابنفش علاوه بر این که کاربردی در تامین روشنایی ندارند بلکه برای انسان مضر می باشند و دانشمندان، بر اساس نتایج آخرین تحقیقات، افراد را از قرار گرفتن در زیر نور لامپ های مهتابی و کم مصرف منع کرده اند چون این گونه لامپ ها میزان زیادی پرتو فرابنفش از خود منتشر می کنند و این درحالی است که تاثیر پرتوهای فرابنفش بر مبتلا شدن به سرطان پوست سالها پیش به اثبات رسیده است.
۵-به کار گیری با ولتاژهای پایین
ولتاژ مورد استفاده لامپ های ال ای دی LED می تواند بسیار پایین باشد و جالب است که لامپ های ال ای دی LED با مقدار ناچیزی از ولتاژ نامی خود نیز به نور افشانی خواهد پرداخت و می توان آنها را با ضعیف ترین و کوچک ترین باطری ها تغذیه نمود. بنابراین می توان بسیاری از سیستم های روشنایی صنایع و ساختمان ها و حتی معابر را بدون نیاز به اتصال به شبکه سراسری توسط باطری ها و پیل های مستقیم تغذیه نمود که مشکل پیک و دره بار شبکه را تا حدودی مرتفع نموده و هزینه احداث تاسیسات انتقال برق در اماکن صعب العبور و فواصل بالا را کاهش داد.
۶-تولید حرارت کم
حرارت تولیدی توسط ال ای دی بسیار ناچیز است و علت آن پایین بودن میزان انرژی مصرفی آن است و این خاصیت از گرم شدن محیط اطراف و نیز صدمه رساندن به قاب ها و حباب های محافظ (معمولاً بعد از مدتی لامپ های التهابی آنها را ذوب می کنند) جلوگیری می نماید.
۷-قابلیت استفاده از هر دو نوع جریان
لامپ های ال ای دی به طور معمول از جریان DC استفاده می کنند ولی به راحتی با قرار دادن یک سو کننده ها می توان از جریان AC نیز برای تامین انرژی مورد نیاز آنها استفاده نمود البته در حال حاضر ال ای دی هایی LED تولید می شوند که بدون نیاز به اینورترهای جریان و یک سو سازها به راحتی با جریان AC به فعالیت می پردازند.
این قابلیت ال ای دی LED باعث می شود که برای استفاده از منابع انرژی خورشیدی که جریان برق تولیدی آنها به صورت DC میباشد بدون نیاز به اینورتر های جریان (معمولا هزینه زیادی در بردارند و کار با آنها و نگهداری آنها بسیار مشکل است) مستقیماً انرژی تولیدی را به مصرف رساند.
این خصوصیت و توان مصرفی پایین لامپ های ال ای دی LED باعث شده است که بتوان بدون دسترسی به شبکه های برق رسانی بوسیله هر نوع منبع تولید انرژی به صورت کاملاً اقتصادی از لامپهای ال ای دی LED به منظور تامین روشنایی استفاده نمود.
جدیدترین محصول بر پایه این خصوصیت ال ای دی توسط شرکت Sharp ارائه گردیده است که یک دیوار از جنس پانل های خورشیدی می باشد که در آن ال ای دی کار گذاشته شده است و در طول روز به ذخیره انرژی و در طول شب به نور افشانی و تامین روشنایی محیط می پردازد.
۸-قابلیت به کارگیری در دمای ۴۰- درجه و ۸۵+ درجه سیلیسیوس
به جرات می توان گفت که لامپهای ال ای دی LED در هر نقطه از کره خاکی در هر فصلی قابل استفاده می باشند و توانایی قابل توجهی در تحمل تغییرات دما دارند که مشابه آن را در هیچ یک از منابع روشنایی نمی توان یافت و شما می توانید ال ای دی LED را در دمای ۵۰- درجه ۱۰۰+ درجه سلسیوس به راحتی نگهداری نمایید.
معمولاً در نقاط صعب العبور و دارای شرایط جوی نامساعد امکان استفاده از هیچ یک از لامپ های قدیمی به آسانی وجود ندارد و باید تدابیر خاصی برای حفظ و نگهداری آنها اندیشیده شود ولی می توان لامپ های ال ای دی LED را به راحتی در هر مکانی بدون نیاز به مراقبتهای خاص مورد استفاده قرار داد.
۹-افزایش بازده در شرایط کاهش جریان
پیش تر گفته شد که می توان با کاهش جریان نور لامپ های ال ای دی LED را به میزان دلخواه تنظیم کرد حال ممکن است تصور شود که با کاهش جریان مانند سایر لامپ ها از میزان بازده لامپ های ال ای دی LED نیز کاسته خواهد شد ولی حقیقت این است که هرچه جریان کاهش یابد بر خلاف سایر منابع روشنایی، میزان بازده نوری این لامپ ها افزایش می یابد و از بازده نامی آنها نیز بیشتر می شود.
۱۰-امنیت بالا
در صورت استفاده از لامپ های ال ای دی LED چون این گونه لامپ را می توان با استفاده از ولتاژ های پایین و امن به کار برد و علاوه براین تولید حرارت توسط این گونه لامپ ها بسیار کم است، خطر برق گرفتگی، سوختگی و حریق را می توان تا میزان زیادی کاهش داد و بسیاری از موارد ایمنی را که در مورد لامپهای قدیمی باید رعایت می کردیم حذف نمود.

لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس لایتینگ پلاس

چراغ LED، چراغ LED، چراغ LED

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *